Pereiti į pagrindinį turinį
Vyrai montuoja saulės elektrines

Saulės parkų plėtra: nenumatyti iššūkiai ir džiuginantys pasiekimai

Praėję, 2022 metai pelnytai vadinami žaliosios energetikos proveržio metais – pernai rekordinis gyventojų skaičius investavo į saulės parkus ir pradėjo gaminti elektrą. Džiaugiantis įspūdingu atsinaujinančios energetikos sektoriaus plėtros tempu, nepamirškime, kad 2022 m. saulės parkų vystytojams teko įveikti ir išskirtinio masto iššūkius: karo sąlygotus logistikos sutrikimus, kvalifikuotų darbuotojų stygių, išsitęsusius terminus valstybės institucijose ir kt.

Karo sukelta suirutė

Rusijos karinės agresijos Ukrainoje sukelta sumaištis statybų ir logistikos sektoriuose, žinoma, yra viena švelniausių karo pasekmių, kurią galėjo patirti mūsų šalis. Galima laikyti tikru laimėjimu tai, kad karo  sukelta krizė sulėtino saulės parkų statybą, tačiau nesustabdė proveržio.

Sudėtinga geopolitinė situacija 2022 m. pavasarį neigiamai paveikė ankščiau suplanuotus saulės parkų statybos darbus. Buvo sustabdytas metalo tiekimas iš Ukrainos, atsisakyta importo iš Baltarusijos. Visoje Europoje sutriko saulės elektrinių modulių, inverterių ir kitų konstrukcijų gamybos bei tiekimo grandinė. Užtruko laiko, kol situacija stabilizavosi ir saulės parkų vystytojai vėl galėjo bent apytiksliai numatyti medžiagų ir įrangos pristatymo terminus bei prognozuoti jų kainas.

Profesionalų skaičius didėja ženkliai lėčiau, nei auga jų poreikis

Komplikuota geopolitinė situacija bei ją lydėjęs elektros energijos kainų šuolis tapo paskata aktyviau investuoti  į atsinaujinančios energetikos plėtrą ir taip užsitikrinti energetinę nepriklausomybę. Dėl šios priežasties Lietuvoje, kaip ir visoje Europoje staiga išaugo saulės parkų projektų skaičius. Tokių sudėtingų energetinių projektų vystymui reikalingos ne tik aukščiausios kokybės medžiagos ir technologijos, bet ir aukštos kvalifikacijos specialistai. Būtent jų stygius tapo dar vienu sudėtingu iššūkiu, dėl kurio susidarė saulės parkų statybos eilės.

Energetiko specialybę jau galima laikyti viena perspektyviausių, tačiau teks palaukti, kol bus parengta nauja profesionalų karta. O kol kas laukiame kiek lėčiau nei norėtųsi statomų saulės parkų.

Augo darbo krūviai – ilgėjo dokumentų išdavimo terminai

Staiga išaugęs atsinaujinančios energetikos projektų poreikis tapo iššūkiu ne tik vystytojams, bet ir visoms institucijoms, kurių užduotis prižiūrėti statybų ir energetikos sektorių. Daugelio naujų saulės parkų statybos darbai vėlavo jau pradiniame etape, mat tekdavo laukti net po keletą mėnesių, kol bus gautas statybos leidimas. Saulės parko statyba, įrengimas ir paleidimas yra sudėtingas procesas, kurį reglamentuoja bei prižiūri skirtingos institucijos. Kiekvieno etapo vėlavimas išsyk užprogramuoja ir kitų etapų vėlavimą, mat vėliau nei planuota tenka „stoti“ į naują eilę, kuri, kaip ir ankstesnės, juda lėčiau nei prognozuota.

Eilės net paskutiniame saulės parko paleidimo etape

Prognozuoti naujo saulės parko paleidimą ir elektros energijos gamybos pradžią nėra lengva net kai jis jau yra pastatytas ir įrengtas. Šiame, paskutiniame saulės parko paleidimo etape reikia atlikti elektrinės testavimą, įvertinti jų rezultatus bei parengti dokumentus ir juos pateikti skirtingoms institucijoms. Parkas pradeda veikti, kai gaunamas leidimas gaminti elektros energiją.

Tikime, kad kantrybės prireikė ir iki galo perskaitant pasakojimą apie 2022 m. saulės parkų statybas lydėjusius iššūkius. Vis tik, labai svarbu nepamiršti, kad iššūkių virtinė nesustabdė atsinaujinančios energetikos plėtros. Netgi priešingai – ją paskatino. Jau įgyvendinti ir dar tik vystomi saulės parkų projektai užtikrina visos šalies energetinę nepriklausomybę, mažina aplinkos taršą ir padeda gyventojams sutaupyti, patiems pasigaminant elektros energijos.